Папа Франциск е починал

Папа Франциск почина на 88-годишна възраст, съобщиха от Ватикана. Папата, който беше епископ на Рим и глава на католическата църква, стана папа през 2013 г., след като неговият предшественик Бенедикт XVI подаде оставка.
Смъртта му беше обявена от кардинал Фарел в изявление, разпространено от Ватикана. Той каза: „Скъпи братя и сестри, с дълбока скръб трябва да съобщя смъртта на нашия Свети отец Франциск.
„В 7.35 сутринта тази сутрин епископът на Рим Франциск се завърна в дома на Отца. Целият му живот беше посветен на службата на Господ и Неговата църква.
„Той ни научи да живеем ценностите на Евангелието с вярност, смелост и универсална любов, особено в полза на най-бедните и най-маргинализираните.
„С огромна благодарност за неговия пример като истински ученик на Господ Исус, ние предаваме душата на папа Франциск на безкрайната милостива любов на Единия и Триединния Бог.“
Рожденото име на папа Франциск е Хорхе Марио Берголио. Той е роден на 17 декември 1936 г. в Буенос Айрес, Аржентина, в семейството на италиански имигрант, работник в железниците, и е едно от петте деца на семейството - три момчета и две момичета. Родът му произхожда от Пиемонт, близо до Асти в Северна Италия. Хорхе Марио Берголио завършва химия, след което избира пътя на богослужението и влиза в епархийската семинария във Виля Девото. На 11 март 1958 г. той постъпва в "Обществото на Исус" (ордена на йезуитите). Като младеж, когато е на 21 години, той претърпява операция за отстраняване на голяма част от единия му бял дроб, който е поразен от инфекция.
През последните години неговото папство беше белязано от няколко посещения в болница и опасения за здравето му.
На 14 февруари папата беше приет в болница за лечение на бронхит.
В следващите дни Ватикана съобщи, че той е бил диагностициран с двустранна пневмония и че е имал кръвопреливане, след като тестовете разкриха, че има ниски нива на тромбоцити в кръвта, което се свързва с анемия.
На 22 февруари беше казано, че папата е в критично състояние след "продължителна респираторна криза", която изисква висок приток на кислород, а на следващия ден Ватикана каза, че Франциск показва "първоначална, лека" бъбречна недостатъчност.
През следващите дни хиляди вярващи се събраха на площад Свети Петър, за да се помолят за възстановяването му, докато други отидоха в болницата в Рим, където беше настанен, за да оставят цветя и картички.
Той остана в болница до края на месеца, като лекарите казаха, че състоянието му остава "сложно".
На 6 март гласът му се чу за първи път, откакто беше приет в болница, в аудио съобщение, в което той благодари на доброжелателите, преди да добави: „От тук съм с вас“.
В неделя той поздрави тълпите на Великденската служба.
Неговият 38-дневен болничен престой приключи на 23 март, когато той направи първата си публична поява от пет седмици на балкон в Джемели, където се усмихна и вдигна палец на тълпите, събрали се отвън.
Той се върна във Ватикана, като направи изненадваща поява в любимата си базилика на път за вкъщи, преди да започне два месеца предписана почивка и възстановяване.
Лекарите казаха, че Франциск ще има нужда от допълнителен кислород и 24-часови медицински грижи, въпреки че инфекцията с пневмония е била успешно лекувана, папата ще продължи да приема перорални лекарства за известно време за лечение на гъбичната инфекция в белите дробове и ще продължи дихателната и физическата си физиотерапия.
Роден през 1936 г., Франциск е първият папа от Южна Америка. Неговото папство беше белязано от неговото защитаване на тези, които бягат от войната и глада, както и тези в бедност, което му спечели прозвището "Народен папа".
През 2016 г. той изми краката на бежанци от различни религии в център за бежанци извън Рим в „жест на смирение и служба“.
Той също така представи възгледите си по широк кръг от въпроси, от изменението на климата до неравенството в богатството и ролята на жените в Католическата църква.
1,4 милиарда католици по света ще скърбят за смъртта на Франциск.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/papa-frantsisk-e-pochinal/